Jan Piotr Kuchno

Kiedy zaczynałem studia na Politechnice Warszawskiej, byłem przekonany, że zostanę inżynierem. Wybrałem bardzo ciekawy kierunek – lotnictwo.

Tak się jednak nie stało.

Dziś założona przeze mnie 24 lata temu Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” S.A. jest jedną z najstarszych firm windykacyjnych w Polsce, w dodatku notowaną na Giełdzie. Miło jest mieć świadomość, że byłem jednym z pionierów tej branży w naszym kraju.

Na co dzień mam więc przyjemność być prezesem. Ale ci, którzy mnie znają wiedzą, że gdybym nie czuł potrzeby prowadzenia firmy, zapewne zostałbym historykiem i napisałbym książkę poświęconą dziejom naszej ojczyzny, zwłaszcza tym mniej znanym lub celowo zapomnianym. Historia to bez dwóch zdań moja wielka pasja.

Stąd – pomysł na tego bloga. Inspiracją są oczywiście dzieje Polski i świata, ale także historia moich przodków. Proszę sobie wyobrazić, że najstarsze zdjęcie w rodzinnym albumie ma 130 lat!

Z pewnością często będę wracał w tekstach do mojego ulubionego okresu w dziejach Polski, czyli średniowiecza. Za arcyciekawe uważam zwłaszcza panowanie dynastii Piastów, czyli jedynej rdzennie polskiej dynastii.  I do tego tajemniczej, gdyż nie ma przesadnie wielu dokumentów z czasów jej rządów.

Nie będę też ukrywał, że mam dwóch ulubieńców: Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. Pierwszego cenię za pomysł i strategię funkcjonowania państwa (mam tu głównie na myśli włączenie Polski do kręgu państw chrześcijańskich – był to zabieg przede wszystkim strategiczny, a nie wynikający z przekonania, że chrześcijaństwo jest wiarą najlepszą i jedynie słuszną), drugiego zaś za jego autentyczną wielkość i poważanie, jakie miał wśród nie tylko poddanych, ale także innych władców ówczesnego świata.

 Zapraszam więc na wspólną podróż w czasie!